COŞKUN YUMURTA
 • Ana Sayfa
 • Şirket Profili
 • Üretim Tesisi
 • Ürünler
 • Duyurular
 • İletişim
 • Et alamayan yumurta alsın

  Ülkemizde beslenme şekli, gelişmiş ülkelerin aksine bitkisel gıdalar ağırlıklıdır. Hayvansal üretim maliyetlerinin nispeten yüksek olması ve tüketicinin alım gücünün düşüklüğü, hayvansal ürün tüketimini kısıtlamaktadır. Gelişmiş ülkelerde kişi başına günlük protein tüketimi 102 gram olup, bunun 70 gramı hayvan kökenlidir. Türkiye'de ise günlük protein tüketimi 84 gramdır ve bunun sadece 17 gramı hayvan kökenlidir. Ülkemize kişi başına 320–325 kg un tüketilirken, gelişmiş ülkelerde bu rakam 70–110 kg arasında değişmektedir. Bu da göstermektedir ki Türkiye gelişmiş ülkelere göre 3 kat fazla un tüketirken 3–5 kat daha az hayvansal protein tüketmektedir. 

  Türkiye’de kişi başına yıllık et tüketimi 19 kg. iken, ABD'de 116,7, Arjantin’de 99,5, Avustralya’da 93,9 kg.dır. Avrupa’da ise deli dana hastalığına rağmen kişi başına düşen yıllık et tüketimi 105 kg. civarındadır. Et tüketimindeki kıyaslamada aradaki bu uçurumun en önemli nedeni ekonomiktir.Son haftalarda yükselen kırmızı et fiyatları zaten düşük olan et tüketimin, daha da düşmesine neden olmuştur. 

  Yum-Bir Genel Başkanı Derya Pala, Türk halkının öteden beri alım gücünün düşük olması nedeniyle kırmızı et ve et ürünlerine yeterince ulaşamadığını belirterek, et alamayan tüketicilerin, hayvansal protein açığını her yerde kolayca bulunabilen ve en ucuz protein kaynağı olan yumurta tüketerek giderebileceklerini ve sağlıklı beslenebileceklerini söyledi. 

  Yumurtanın, "ölü enerji" kaynakları olarak nitelendirilen et, süt ve peynir gibi protein depolarının aksine ise "canlı enerji"yi barındıran tek protein kaynağı olduğunu belirten PALA, yumurta proteininde insan vücudunda sentezlenemeyen ve tüketilen besinler ile dışarıdan alınması gerekli olan "elzem amino grup asitleri" mevcut olduğunu ve yumurtanın bütün besinler içerisinde en kaliteli proteini içerdiğini ifade etti. Anne sütünden sonra insan vücudunun ihtiyacı olan tüm besin maddelerini bulunduran tek besin olan yumurta, döllenmesi halinde yeniden bir canlı meydana getirebildiğinden gençlik mucizesi sunuyor. 

  Kaynak: Yumbir