COŞKUN YUMURTA
 • Ana Sayfa
 • Şirket Profili
 • Üretim Tesisi
 • Ürünler
 • Duyurular
 • İletişim
 • Sahurda tüketilen yumurta gün boyu tok tutuyor

  Yüksek kaliteli protein kaynağı olan yumurta ramazanda dengeli beslenmeye destek veriyor. Oruçla birlikte günlük tüketilen öğün sayısının azalmasından dolayı tüm gün aç kalan vücudun tok ve enerjik olması için uzmanlar sahurda yumurta tüketilmesini öneriyor. 

  Bu ayda önerilen beslenme listelerinde, yüksek proteinin yanı sıra vücut için gerekli tüm vitamin, mineral ve amino asitleri içeren yumurta ilk sıralarda geliyor. Kalori miktarı çok düşük, sağlık açısından gerekli olan doymamış yağ asit oranları oldukça yüksek olan yumurta, kişinin kendisini uzun süre tok hissetmesini sağlayıp, açlığı geciktirici özelliğe sahip. Araştırmalara göre yumurta, sabah öğününde tüketildiğinde dikkati artırıyor ve öğlen saatlerine kadar kişinin kendini tok hissetmesini sağlıyor. 

  Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı Derya Pala, hayvansal kaynaklı protein tüketiminin düşük olduğu Türkiye'de, yüksek kaliteli protein kaynağı olan yumurtanın, tüm gelir grupları tarafından tercih edilebileceğini vurgularken diğer hayvansal kaynaklı proteinler ile karşılaştırıldığında daha ekonomik bir besin olan yumurtanın, ramazan alışverişlerinde de bütçeleri sarsmayacağını belirtti. 

  Anne sütünden sonra, insanın ihtiyacı olan tüm besin öğelerini bulunduran tek gıda olan yumurta, düşük enerji içermesine rağmen "besleyici değeri yüksek bir besin" olarak tanımlanıyor. Beslenme ve Diyetetik uzmanları, öğünlerdeki karbonhidratlı besinlerin azaltılması ve yüksek kaliteli protein düzeyinin artırılmasının vücut için çok gerekli olduğunu, öğünlerde tüketilen bir yumurtanın vücut ağırlığını kontrol uygulamalarında da yararlı olabileceğini ifade etti. 

  Kaynak: Yumbir